Parodontitída, alebo nesprávne paradentóza, je závažné infekčné ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré postihuje mäkké tkanivo a ničí kosti, ktoré podporujú vaše zuby. Tento typ ochorenia spôsobuje uvoľnenie zubov a môže viesť až ku ich strate. Akú úlohu pri ňom zohráva dedičnosť a je nákazlivé?
Čo by ste mali o nej vedieť
Parodontitída je strašiak, o ktorého nik nestojí. Ide o chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje všetky štruktúry závesného aparátu zuba ako ďasná, povrch koreňa, kosť a samozrejme väzy, ktorými je zub ku kosti pripojený. Spočiatku pôsobí veľmi nenápadne, vďaka čomu si ho mnohí mýlia práve so zápalom ďasien. V neskoršom štádiu sa však začne šíriť do hĺbky, príčinou čoho dochádza k postupnej strate kosti. Zuby sa tak začnú rozostupovať, kývať a v poslednom štádiu aj vypadávať.
Toto nepríjemné zápalové ochorenie postihuje až 90% ľudí v staršom veku a zvyčajne je obrazom zlej ústnej hygieny. Na svedomí ju má bakteriálny zubný povlak a nie dedičnosť, ako sa mnohí mylne nazdávajú. Medzi najčastejšie príznaky patria:
- Opuchnuté ďasná
- Jasne červené alebo naopak purpurové sfarbenie ďasien
- Citlivé a krvácajúce ďasná
- Hnis medzi ďasnami a zubami
- Uvoľnené zuby
- Zápach z úst
- Bolesti pri hryzení potravy
- Nové priestory vyvíjajúce sa medzi zubami
Je parodontitída nákazlivá?
V minulosti bola parodontitída často vnímaná ako ochorenie súvisiace najmä s vekom a opotrebovaním chrupu. Dnes ukazujú lekárske poznatky na niečo celkom iné. Až u tretiny pacientov sa u ich blízkych, s ktorými zdieľali jednu domácnosť, objavili v ústach rovnaké baktérie ako u chorého na parodontitídu. Z toho vyplýva, že ide o nákazlivé ochorenie, ktorým sa môžu nakaziť nielen najbližší, ale dokonca aj štvornohý miláčikovia.
» Prečítajte si tiež: Chcete mať krásne a zdravé zuby a ďasná? Vyskúšajte tieto potraviny
Liečba parodontitídy
Spolu so zubným kazom je parodontitída jedným z najčastejších ochorení ústnej dutiny. Hoci prevencia jej vzniku nie je vôbec zložitá, pacientov postihnutých týmto ochorením neustále narastá ( v Európe stojí za 40% exktrakcií zubov). Zakročiť by ste pritom mali už pri jej počiatočnom štádiu, ktorý obvykle začína krvácaním ďasien. Návšteva zubára je viac než nutná. Stomatológ vám hneď na úvod jasne stanoví diagnózu aj štádium a rozsah ochorenia, v závislosti od čoho sa bude ďalej odvíjať aj samotná liečba. Na mieste je aj RTG zubov, ktorý skontroluje stav uchytenia zubov a tiež odoberie vzorky, ktoré sa ďalej posielajú na kultiváciu.
Ďalším krokom je dentálna hygiena, ktorá pacienta zbaví zubného povlaku a kameňa. V prípade, že sú zápaly dostatočne preliečené, je potrebné aj naďalej dodržiavať zvýšenú ústnu hygienu, zaradiť do každodennej rutiny aj medzizubné kefky a tiež absolvovať preventívne prehliadky aspoň 2x ročne.