Ako je na tom vaše dieťa? Umýva si zúbky každé ráno a večer? Správne. A čo preventívne prehliadky, dentálna hygiena či menšie opravy? Už ich vás drobec absolvoval? Že nie? Tak potom je najvyšší čas. Aj napriek dokonalej starostlivosti o detské zúbky skôr či neskôr nastane situácia, kedy bude oprava či dokonca extrakcia zuba nevyhnutná. Poradíme vám čo robiť, aby bola táto skúsenosť čo možno najpríjemnejšia.
Návšteva zubára pre vaše dieťatko vôbec nemusí byť nočnou morou. Dôležitá je najmä samotná príprava, ktorá začína oveľa skôr ako pár dní pred vašou prvou návštevou či dokonca v čakárni. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako postupovať.
„Najdôležitejšia je správna a najmä včasná príprava.“
Rozprávajte sa
Pred prvou návštevou zubára je dôležité dieťatko pripraviť na to, čo ho čaká. V príprave pokojne môžete použiť napríklad rôzne knižky či rozprávky s touto tematikou. Samozrejme zavážia aj vaše osobné skúsenosti. Mnohé výskumy totiž ukazujú, že strach zo zubára je vyšší práve u detí, ktorých rodičia majú tiež strach zo zubára.
Dieťa nikdy neklamte. Malo by byť za každých okolností pripravené na to, aký úkon ho čaká bez ohľadu na to, či ide o vŕtanie či iné nepríjemnosti. Radšej mu všetko veľmi jednoducho vysvetlite. Nezapomeňte však zdôrazniť, že sa nemusí báť, lebo zubár mu boľavé miesto znecitliví. V prípade ďalších zvedavých otázok sa neváhajte obrátiť priamo na vášho stomatológa, vďaka čomu nedôjde na žiadne neželané prekvapenia.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Týmto slovám sa radšej vyvarujte
Hoci sa odporúča malému pacientovi všetko vopred vysvetliť, existuje však zopár slovíčok, ktoré by ste mali pri opisovaní zákroku radšej zabudnúť. Na mysli máme slová ako bolesť, vŕtanie, ihla, či trhanie. Snažte sa tieto úkony dieťaťu opísať tak, aby ste ho čo najmenej zavádzali, ale následne celkom nevystrašili. Dieťa však zároveň nezavádzajte a rozhodne mu nenahovárajte, že pôjde o niečo veľmi príjemné. Koniec koncov, každá návšteva zubára je aj o určitom nepohodlí, záleží len od povahy vášho drobca.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Dieťa počkajte v čakárni
Počas zákroku by ste rozhodne nemali sedieť hneď vedľa vášho drobca. Až do chvíle, kým nie je zákrok ukončený preto zostaňte v čakárni. Tento krok sa môže síce zdať nezmyselný, opak je však pravdou. Rodičia sú počas zákroku často nervóznejší ako samotní malí pacienti, čo má negatívny vplyv na celý úkon a držanie za ruku či hladkanie môže byť skôr kontraproduktívne.
Počas samotnej prehliadky zubár rozpráva na dieťa, na ktoré často zároveň hovorí aj samotný rodič, dôsledkom čoho dieťa nevie, na koho slová a pokyny sa má sústrediť. V prípade, že zubný lekár zostane s dieťaťom osamote, získa jeho plnú pozornosť a úkon zvládne v oveľa kratšom čase, efektívnejšie a neraz aj v oveľa pozitívnejšej atmosfére. Nebojte sa, v prípade, že zubár vycíti, že sa dieťa necíti počas zákroku komfortne, určite nebude váhať vás prizvať do ambulancie.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Odmena je dôležitá
Odmena za statočnosť je v tomto prípade mimoriadne dôležitá. Vôbec pritom nemáme na mysli sladkosti či hračky. Výbornou odmenou je aj ústna pochvala, v ktorej vyzdvihnete ich statočnosť. Snažte dieťa za každých okolností naladiť na pozitívnu vlnu, aby každá ďalšia návšteva nebola stresom.
» Prečítajte si tiež: Pečetanie zubov u detí: Čo je a na čo slúži