Zubný mostík je akási fixná zubná náhrada buď jedného alebo viacerých zubov. Laicky by sa dalo povedať, že premosťuje medzeru, ktorá vznikla dôsledkom chýbajúceho jedného alebo viac zubov. V nasledujúcom článku vám prezradíme, koľko zubné mostíky stoja, aký je postup ich aplikácie a dozviete sa aj to, aká je ich životnosť.
Čo je to zubný mostík
S pojmom „zubný mostík“ sa stretol azda každý z nás, viete však, čo presne si pod týmto pojmom máte predstaviť? Už ako samotný názov napovedá, ide o akúsi zubnú náhradu, ktorá plní funkciu chýbajúceho jedného alebo aj viacerých zubov. Táto zubná náhrada je v ústach pacienta pevne fixovaná na dvoch a viac zuboch, pričom tieto zuby pred zhotovením mostíka musia byť obrúsené. Zbrúsením totiž stomatológ získa potrebný priestor na plášte pilierových koruniek. Pýtate sa, aká je jeho životnosť? Zubný mostík je fixný, trvácny a tým pádom sa nedá ani vyberať.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
» Prečítajte si tiež: Zuby múdrosti vedia spôsobiť nemalé problémy. Kedy treba navštíviť zubára?
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
A z čoho sa vlastne zubný mostík skladá? Ako sme už načrtli, konštrukcia zubného mostíka sa skladá z pilierových koruniek a tzv. medzičlenov, ktoré sú spojené do jedného celku. Pilierové korunky sa pevne ukotvia vo vopred zbrúsených zuboch tak, aby ich tvarovo dokonale vypĺňali. A medzičleny, ako ste správne vydedukovali, sú niečo, ako vaše nové zuby. Ide teda o akúsi zubnú náhradu v miestach chýbajúcich zubov a spĺňajú nielen estetickú stránku, ale aj tú funkčnú. Nahrádzajú totiž žuvaciu funkciu.
Dalo by sa teda povedať, že ide o skvelé riešenie v prípade, že vám chýba v ústnej dutine viacero zubov, ktoré sa nachádzajú v rade za sebou. V prípade, že vám chýba viacero zubov v rôznych častiach chrupu, sú pre vás lepším riešením zubné implantáty.
Zubný mostík je pritom vhodný aj na chýbajúce predné zuby, ktoré nepriaznivo vplývajú na psychiku človeka.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
» Prečítajte si tiež: Čo pomáha na bolesť zubov?
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Zubný mostík – POSTUP
- V prípade, že sa pacient rozhodne pre zubný mostík, v prom rade musí navštíviť stomatológa, ktorý mu urobí podrobné klinické vyšetrenie a následne vypracuje plán ošetrenia a úpravu zubov, ktoré budú plniť funkciu pilierov. Tu však treba upozorniť na skutočnosť, že tuto úlohu môžu na seba prevziať skutočne iba zdravé a silné zuby, ktoré sú dostatočne stabilné na to, aby udržali mostík. Tieto zuby sa následne musia obrúsiť do potrebného tvaru. Nebojte sa, neucítite žiadnu bolesť. V prípade, že vaše zuby nie sú dostatočne stabilné, ukotvenie mostíka štandardnou cestou je nereálne. Chýbajúce zuby bude treba nahradiť zubnými implantátmi, ktoré na seba prevezmú aj funkciu piliera pre zubný mostík. Po obrúsení zdravým zubov alebo po nasadení implantátov, zubár pacientovi odoberie odtlačky čeľuste, na základe ktorých je vymodelovaný chýbajúci zub alebo zuby.
- V zubno-technickom laboratóriu pacientovi následne tieto chýbajúce zuby vymodelujú. Ich materiál závisí od vašej situácie v ústnej dutine (farba, tvar zubov aj materiál)
- Takt vyhotovený mostík stomatológ upevní v ústnej dutine pacienta.
Typy zubných mostíkov
Na trhu v súčasnosti existuje viacero typov zubných mostíkov. Poďme sa spolu na ne pozrieť.
Keramický zubný mostík
Tento druh zubného mostíka patrí medzi ten najviac využívaný. Ako už názov napovedá, je vyrobený z keramického materiálu a je ukotvený na vedľajších dvoch zdravých zuboch, ktoré tvoria akési pomyselné piliere.Tento mostík na zuby je mimoriadne populárne aj preto, že je veľmi estetický a praktický zároveň, a veľkou výhodou je aj jeho jednoduchá hygiena.
Kovokeramický zubný mostík
Tento typ mostíka pozostáva z keramického materiálu, ktorý obaľuje kovové jadro. Ide o hypoalergénny kov, najčastejšie zirkónium. Je ideálny na zadné zuby, nakoľko môže byť kovová časť mostíka v prípade ústupu ďasna pomerne viditeľná. Predstavuje tiež ideále riešenie v prípade, že zuby, na ktoré sa má mostík prichytiť, sú veľmi slabé alebo už boli opravované. Tu však treba pripomenúť, že kovová časť mostíka sa môže stať postupom času viditeľná, preto sa na predné zuby rozhodne neodporúča.
Mostík uchytený o zubné implantáty
Uchytenie mostíka o zubné implantáty sa považuje za jedno z najlepších riešení vôbec. Klasický zubný mostík je totiž prichytený na vašich zuboch, ktoré je ale potrebné obrusovať, dôsledkom čoho sa vaše vlastné zdravé zuby natrvalo zničia. Ak je však zubný mostík mostík pripevnený o implantáty, nič takéto samozrejme nehrozí. Tento typ uchytenia môže byť použitý za predpokladu, že v rade za sebou chýbajú minimálne dva zuby. Počet implantátov, ktoré sú potrebné na uchytenie mostíka však posúdi až váš stomatológ a to na základe medzery, ktorá vám v ústach po vypadnutí alebo extrakcii zubov zostala.
Dočasný zubný mostík
Tento typ mostíka sa používa v prípade, keď je potrebné počkať na zahojenie rany po vytrhnutí zuba alebo po nasadení implantátov v čase integrácie implantátu do kosti. Zvyčajne sa vyrába zo živice.
Koľko stojí zubný mostík
Cena zubného mostíku sa môže líšiť v závislosti od typu materiálu a tiež jeho množstva, ktoré sa použije na jeho vyhotovenie. Cena sa samozrejme môže líšiť aj v závislosti od náročnosti. V prípade záujmu však neváhajte kontaktovať náš tím a pripravíme vám cenu na mieru.