Čo pomáha na bolesť zubov?

Bolesť zuba nám vie niekedy poriadne skomplikovať život. Môže vznikať v dôsledku zubného kazu, parodontitídy, z prievanu či z precitlivenosti. Nech je jej dôvod akýkoľvek, ide o varovný signál, že niečo nie je v poriadku. Ako si s ňou poradiť?


Zmiernenie bolesti zubov

Prvá pomoc pri bolesti zuba závisí od jej príčiny. Vtedy siahame po univerzálnej pomoci, vďaka ktorej bolesť na čas ustúpi. Lieky či studené obklady bolesť síce zmiernia, problém však z dlhodobého hľadiska nevyriešia. A aj keď je zubná pohotovosť to najlepšie z riešení, poradíme vám pár tipov na zmiernenie bolesti zubov aspoň do tej chvíle, kým si nesadnete do zubárskeho kresla.

Ako na bolesť zubov

Bolesť zubov môže mať rôzne podoby. Bodavá a pulzujúca, akútna či tlmená. Práve podľa jej typu viete veľmi jednoducho identifikovať aj príčinu jej vzniku. Prišla náhle alebo je chronického charakteru a postupne naberá na intenzite? Sprevádza ju opuch či krvácanie? To všetko vám môže pomôcť odhaliť jej pôvodcu. Rozlišujeme tieto základné typy bolesti:

  • Zubný kaz

Bolesť zuba je najčastejšie zapríčinená zubným kazom. Ten narúša zubnú sklovinu, dôsledkom čoho sa zub stáva citlivejší na dotyk či iné vonkajšie podnety. Tento typ bolesti sa často prihlási o slovo až vtedy, keď dôjde ku podráždeniu nervov, resp. zubnej drene.  Ide zväčša o pulzujúcu a bodavú bolesť konkrétneho zuba, ktorú nie je veľmi jednoduché lokalizovať.

  • Zápal okostice (nesprávne nazývaný aj okostnice)

Predstavuje veľmi vážny problém, ktoré je nevyhnutné okamžite riešiť so stomatológom. Ide o ťažkú zápalovú infekciu, ktorá sa prejavuje neutíchajúcou bolesťou, ktorú spravidla neutíšia voľne dostupné lieky proti bolesti zubov.

  • Porušená zubná sklovina

Keď dôjde ku narušeniu zubnej skloviny a odhaleniu dentínu, naše zuby začnú byť citlivejšie na teploty. Prejavom zvyknú byť praskliny či trhliny na zuboch, ktoré si vyžadujú odbornú pomoc. 

Ako na bolesť zubov - Stomalab Swiss Dental

Náš tip: Aj keď je bolesť zubov spájaná najmä s konkrétnym dentálnym problémom, nemusí to byť pravidlo. Stáva sa aj to, že bolesť je zapríčinená aj vážnejším problémom. Pri pretrvávajúcej bolesti preto neváhajte vyhľadať pomoc odborníka či navštíviť zubnú pohotovosť.

  • Odhalené zubné krčky

Obnažené zubné krčky môžu byť ďalším spúšťačom zvýšenej citlivosti zubov. Z krátkodobého hľadiska vám pomôže pohár vlažnej vody, prípadne konzumácia vlažnej kašovitej stravy.

  • Parodontitída

Ďalšou nemenej známou príčinou bolesti je aj zápal parodontu, a síce závesného aparátu zuba. Ide o infekčný zápal, ktorého sprievodnými javmi je aj krvácanie ďasien a strata zubov.


Čo na bolesť zubov – prvá pomoc doma

Bolesť zubov je nepríjemná, a preto vám neodporúčame odkladať riešenie jej príčiny. V nevyhnutných prípadoch si s ňou krátkodobo viete poradiť aj doma. Ponúkame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým nemusíte siahať len po liekoch.

Bylinky
Na zmiernenie bolesti môžete kľudne použiť aj bylinky. Použiť môžete napríklad cesnak, cibuľu či klinček, ktoré stačí požuť. Pomôcť vám môže aj domáca ústna voda či kloktadlo, ktorú si vyrobíte s pár kvapkami klinčekového oleja či zázvorom

Ľad
Na bolesti zubov a najmä zápal sa odporúča ľadový obklad.Prikladajte vrecúško s ľadom na vonkajšiu stranu postihnutého miesta.

Soľ
Proti bolesti zubov je výborným pomocníkom aj soľ a to v rôznych podobách. Soľ je známa svojimi antibakteriálnymi účinkami. Pokojne ju môžete primiešať do vody aj s korením počas umývania zubov alebo ju zmiešajte v teplej vode a využite ako kloktadlo.



» Prečítajte si tiež: Trápia vás citlivé zuby? Vyskúšajte toto

Zdieľať: