Hoci sa s pojmom dentálna hygiena v posledných rokoch stretávame pomerne často, stále existuje obrovské množstvo ľudí, ktoré na ňu vôbec nechodí. Dôvody sú rôzne. Medzi tie najčastejšie patrí strach z neznámeho. Prečo je vlastne dobré na dentálnu hygienu chodiť a čo vás na nej čaká? Spýtali sme sa zubného lekára MDDr. Borisa Kotúľa z kliniky STOMALAB swiss dental v Bratislave.
Hoci zubára navštevovali už naši starí rodičia, pojem dentálna hygiena je pomerne nový a pre mnohých ľudí stále aj relatívne neznámy. Čo si pod ním máme predstaviť?
Dentálna hygiena predstavuje súbor úkonov, ktorých úlohou je zbaviť zuby zubného kameňa, povlakov a tiež pigmentácií. Ide o takzvané profesionálne čistenie zubov.
Určite je dôležitá aj pravidelnosť. Ako často ju radíte svojim pacientom absolvovať?
Pravidelnosť dentálnej hygiena je u každého pacienta individuálna. Pokiaľ pacient dodržiava správne postupy domácej starostlivosti o chrup, stačí dentálnu hygienu absolvovať jedenkrát za pol roka až roka. No pokiaľ pacient trpí parodontologickým ochorením je potrebné chodiť na hygienu častejšie, až do doby, kým stav nie je plne stabilizovaný.
Teraz trošku chúlostivejšia otázka. Povedali sme si, že základnou súčasťou návštevy dentálnej hygieny je odstraňovanie zubného kameňa. Množstvo pacientov má obavy, že to bolí. Ako to je?
Každý pacient hodnotí bolestivosť počas odstraňovania zubného kameňa individuálne, pretože bolesť zaraďujeme medzi subjektívne pocity. Zubný kameň je ukotvený pod ďasnom a aby sme ho odstránili v plnom rozsahu, potrebujeme sa ultrazvukovou koncovkou dostať mierne pod ďasno, čo môžeme vnímať ako bolestivý podnet. Pri pravidelnej profesionálnej dentálnej hygiene a pri dodržiavaní domácej hygieny podľa pokynov stomatológa by sa zubný kameň nemal tvoriť vôbec, čo znamená, že aj dentálna hygiena už bude prebiehať bezbolestne, alebo len s minimálnym diskomfortom. Treba ale myslieť aj na pacientov trpiacich parodontitídou, pre ktorých môže byť odstraňovanie zubného kameňa bolestivé viac. V takýchto závažnejších prípadoch môže zubár na zmiernenie bolesti pichnúť lokálne anestézy, čím sa celé ošetrenie chrupu stane príjemnejším.
„Pravidelná dentálna hygiena je kľúčom k liečbe parodontitídy.“
Parodontitída je žiaľ celkom častý problém. Pomôže nám v tomto prípade pravidelná dentálna hygiena?
Áno pomôže! Pravidelná dentálna hygiena je kľúčom k liečbe parodontitídy. Profesionálne čistenie zubov v kooperácii v domácou starostlivosťou o chrup pacienta predstavujú základ terapie tohto ochorenia.
Otázka, ktorá bude iste zaujímať množstvo mamičiek. Kedy je ideálny čas na vôbec prvú dentálnu hygienu?
Skôr by som sa na to pozrel, kedy je čas na prvú návštevu zubára ako takú. Odporúča sa s dieťatkom prísť, keď mu vyrastú prvé mliečne zúbky. Zubár alebo dentálny hygienik vysvetlí ako sa správne starať o chrup dieťaťa už od útleho veku. Druhým benefitom takejto prvej návštevy, a pravidelných kontrol je, že dieťa sa postupne oboznamuje s novým prostredím a neskôr, v prípade potreby ošetrenia, má už vybudovanú dôveru voči lekárovi aj prostrediu. Z vlastnej skúsenosti viem, že takéto deti veľmi pekne spolupracujú s lekárom, nechajú sa ošetriť a hlavne nemajú strach zo zubára.
Čo môžeme čakať od prvej dentálnej hygieny?
V rámci prvej dentálnej hygieny sa najskôr zhodnotí stav chrupu, ďasien a slizníc. Na základe stavu chrupu sa volí najvhodnejšie ošetrenie. Vo všeobecnosti sa najskôr odstráni ultrazvukom zubný kameň, potom sa odstraňujú nánosy pigmentov zo skloviny pieskovaním, a na záver sa zuby vyleštia špeciálnou pastou, kedy sa povrch zuba úplne vyhladí. Posledným krokom dentálnej hygieny je profesionálna ištruktáž pacienta, pri ktorej sa naučí ako si správne čistiť chrup aj doma.
Správna technika čistenia zubov je veľmi dôležitá. Väčšina zubných lekárov odporúča pacientom práve mäkké zubné kefky. Prečo by sme ju vlastne mali používať?
Veľa ľudí má vo zvyku na kefku pri umývaní zubov tlačiť. Treba si však uvedomiť, že pri takomto umývaní zubov, si zuby neumyjeme lepšie ale skôr si doslova zoderieme ďasná najmä v oblasti krčkov. Takéto poškodenie speje k odhaleniu zubných krčkov, čo má za následok zvýšenú citlivosť zubov až bolestivosť. Práve pre toto odporúčajú zubári kefky s mäkkými štetinkami, aby sa minimalizovalo poškodenie ďasien. Neznamená to však, že s mäkkou kefkou môžeme pri umývaní zubov tlačiť. Nie. Kefka vyčistí zuby od povlaku aj pri jemnom tlaku, dôležitá je technika jej použitia. Dobrý dentálny hygienik alebo zubný lekár Vám pri dentálnej hygiene vysvetlí ako nato. Ukazovateľom, či na kefku tlačíte príliš, je to ako vyzerá pri výmene za novú. Ideálne by mala vyzerať ako na začiatku, s neroztlačenými štetinkami.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
» Prečítajte si tiež: Neignorujte krvácanie ďasien. Môžete prísť o všetky zuby.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
A čo ostatné pomôcky, napríklad taká zubná niť alebo medzizubné kefky. Dá sa povedať, ktorá z týchto pomôcok je lepšia alebo dokonca dôležitejšia?
Z môjho pohľadu predstavuje medzizubná kefka najdôležitejšiu súčasť starostlivosti o chrup. Až 80 % kazov vzniká práve v medzizubnom priestore, preto je nevyhnutné používať túto kefku denne, ideálne večer pred spaním. Je veľmi dôležité vybrať správnu veľkosť medzizubnej kefky, pretože nie každý medzizubný priestor je rovnako veľký. Pri použití menšej kefky daný priestor nedokážeme dostatočne vyčistiť. Keď pacient začína s medzizubnými kefkami, musí počítať s tým, že jeho ďasná môžu krvácať. Tohto krvácania sa netreba báť, je spôsobené tým, že v danom medzizubnom priestore je prebiehajúci zápal, spôsobený nahromadeným povlakom s prítomnými baktériami, ktorý si klasickou kefkou nedokážeme z medzizubného priestoru nikdy stopercentne odstrániť. Zápal sa prejavuje rozšírením ciev, ktoré pri zavedení medzizubnej kefky do tohto priestoru praskajú a ďasno začne krvácať. Dôležitá vec ale je, že zavedením kefky do medzizubného priestoru sme odstránili príčinu vzniku zápalu (povlak s baktériami) a pri pravidelnom používaní tejto pomôcky nám krvácanie približne do týždňa úplne ustúpi. Zubnou niťou si nedokážeme vyčistiť medzizubný priestor tak dobre, ako s medzizubnou kefkou, no vieme si perfektne vyčistiť bod kontaktu, čiže plôšku, kde sa dva zuby navzájom dotýkajú. Ideálne je použitie ako medzizubnej kefky, tak aj zubnej nite.
Dôležitý je samozrejme aj správny výber zubnej pasty. Ako zistíme, že vyberáme tú správnu?
Zubná pasta, podobne ako ústna voda predstavujú len doplnky starostlivosti o ústnu dutinu. Základom čistenia zubov je mechanické rozrušenie zubného povlaku, čo zvládneme aj bez zubnej pasty s dosiahnutím rovnakého efektu, akurát bez sviežeho dychu. Určite pacientov neodhováram od zubnej pasty, no na otázku akú zubnú pastu majú zvoliť odpovedám, že výber pasty neovplyvňuje kvalitu čistenia zubov.
Existujú nejaké potraviny, ktorým by sme sa mali po dentálnej hygiene vyhnúť?
Ide o potraviny, ktoré spôsobujú zafarbenia a usádzanie pigmentácii na zuboch. Určite to pacientom nezakazujem, no upozorním ich, že dané potraviny urýchlia proces vzniku opätovných pigmentácií. Medzi tieto potraviny patrí napríklad káva, čierne a zelené čaje, červené víno a fajčenie taktiež neprospieva k udržaniu prirodzenej belosti zubov.