Dentálna hygiena zubov a ďasien prispieva k prevencii tvorby zubného kazu, paradentózy a ďalších zápalových ochorení v ústnej dutine. Ide o ochorenie mäkkých tkanív v okolí zubov, ktoré spôsobuje až 90% všetkých strát zubov. Správnou prevenciou, medzi ktorú patrí aj pravidelná zubná hygiena, však týmto nepríjemným zápalovým ochoreniam dokážete predísť.
Dentálna hygiena Stomalab – Bratislava
- čistenie a odstránenie zubného kameňa (zubný povlak)
- pieskovanie zubov
- leštene zubov
- výplach a dezinfekcia úst, aplikácia protizápalového fluoridového gélu
Po dôkladnej dentálnej hygiene sa odporúča podstúpiť aj profesionálne bielenie zubov, ktoré patrí na našej klinike medzi mimoriadne žiadané procedúry.
Ako prebieha dentálna hygiena
Dentálna hygienička alebo dentálny hygienik detailne odstráni pomocou ultrazvuku, a tiež kyretami, nad aj pod ďasnom všetko, čo môže spôsobovať zápal. Ultrazvuk najskôr odstráni tie najväčšie nánosy zubného kameňa, povrch koreňa následne odborník dočistí manuálne kyretami. Na záver sa povrch zuba pomocou pieskovania vyhladí a špeciálnou zubnou pastou doleští.
Je dentálna hygiena bolestivá?
Do zubárskeho kresla si zvyčajne sadáme až keď je príliš neskoro. Kľúčom k tomu, aby boli pre nás návštevy u zubára čo najviac bezbolestné, je nepodceňovať starostlivosť o zuby. Tú by sme mali pravidelne vykonávať nielen doma, ale aj u profesionálov, a teda v zubnej ambulancii.
Pre pacientov, ktorí sa však pravidelne o svoje ďasná a zuby starajú, dentálna hygiena nie je bolestivým zákrokom. To, čo spôsobuje bolesť sú totiž zapálené ďasná alebo citlivé či obnažené zubné krčky.
Kedy by ste mali podstúpiť zákrok
- trápia vás krvácajúce ďasná
- máte odhalené zubne krčky
- cítite povlak na zuboch
- na zuboch sa vám usadili tmavé pigmenty
- pociťujete zápach z úst
Výhody dentálnej hygieny
Dentálna hygiena slúži ako prevencia proti vzniku:
- zubných kazov
- paradentóze
- zápalových ochorení ďasien