Zlozvyky, ktoré ničia vaše zuby. Robíte ich aj vy?

Mnohí z nás si denne ničíme svoje zuby a ani o tom nevieme. Celkom nevedomky, prostredníctvom našich návykov, ktoré sa na prvý pohľad tvária celkom nevinne. Nič však nie je stratené, prípadným problémom sa môžeme jednoducho vyhnúť, ak tieto činnosti obmedzíme. Poďme sa spolu pozrieť, ktoré to sú.

Mnohí z nás si ničia zuby sami a to každý jeden deň. Vinníkom sú naše návyky, ktoré často na prvý pohľad nevyzerajú vôbec nezdravo. Toto sú najčastejšie z nich, robíte ich aj vy?

Nesprávna zubná pasta

Vedeli ste, že aj zubná pasta vám môže škodiť? Presne tak. Používať ju pritom môžete aj niekoľko rokov bez toho, aby ste si mysleli, že sa deje niečo zlé. Neviete, či je vaša zubná pasta bezpečná? Tak potom si prezrite štatistiky Úradu pre potraviny a liečivá, kde nájdete abrazivitu jednotlivých zubných pást. Tá je hodnotená pomocou Stupnice relatívnej abrázie dentínu, kde sa čokoľvek nad číslo 100 označuje ako abrazívne, a všetko nad 150 ako vysoko abrazívne. Na tomto mieste nájdete zoznam zubných pást aj s ich hodnotami abrazivity.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež:  Tipy, ako si udržať svieži dych počas celého dňa.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Maškrta sem, maškrta tam

Aj vy máte pocit, že neustále niečo mlsáte? Tak s tým okamžite prestaňte. Okrem toho, že to neprospieva vašej postave, to škodí aj vašim zubom. Vaša zubná sklovina je totiž neustále v kontakte s kyselinami, ktoré sa nachádzajú v potrave, čo má za následok to, že vaše zuby môžu byť oslabené. Najhoršie sú na tom práve potraviny, ktoré sú príliš sladké alebo obsahujú škrob. Na mysli máme rôzne cukríky, čokoládu či slané praclíky. Ak neustálemu maškrteniu nedokážete odolať, stavte na zdravšie verzie ako je napríklad mrkva či kaleráb.


Nepretržite niečo žúvate

Aj vy sa občas pristihnete pri tom, ako žujete ceruzku alebo pero? Aj keď to bude znieť zvláštne, podvedome to robí viacero z nás. A to najmä vtedy, ak sa nudíme alebo naopak sústredíme na prácu. Horšie ako okusovanie pera, je napríklad hryzenie kociek z ľadu, ktoré najmä počas letných mesiacov dostávame do našich limonád. Prečo je tomu tak? Bezúčelovým žúvaním totiž dochádza k opotrebovaniu zubnej skloviny, ak navyše ide o predmety s veľmi vysokou alebo naopak nízkou teplotou, vaše zuby môžu dokonca prasknúť alebo sa zlomiť.


Pijete prevažne bublinkové nápoje

Aj vy ste milovníkom bublinkových, resp. sýtených nápojov? Tak potom by ste mali byť na pozore. Tieto nápoje totiž obsahujú príliš veľa kyselín, ktoré rozleptávajú našu zubnú sklovinu.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

» Prečítajte si tiež:  Viete, čo spôsobuje zubný povlak?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Piercing v ústach

Vedeli ste, že na prvý pohľad neškodný piercing, nám vie v ústach narobiť poriadnu šarapatu? Presne tak. Okrem toho, že nám môže spôsobiť infekciu, rovnako nám dokáže opotrebovať ďasná a samozrejme aj zubnú sklovinu. Okrem toho ľudia s piercingom v jazyku, sa s ním často hrajú, čo môže viesť ku štiepeniu a lámavosti zubov.



Nadmerné a neprofesionálne bielenie zubov

V dnešnej dobe existuje extrémne veľa možností, ako dosiahnuť krásny biely úsmev. K dispozícii máme okrem domáceho bielenia aj o čosi spoľahlivejšie, a síce profesionálne bielenie zubov, ktoré je aplikované pod dozorom. Pri domácom bielení to však mnohí ľudia neraz preháňajú, čo môže mať na svedomí aj ich oslabenie.

Zdieľať: